nedjelja, 13. maj 2018.

VIII Berza preduzetničkih ideja

Na Univerzitetu Donja Gorica, 09. maja održana je VIII Berza preduzetničkih ideja, koju organizuje Studentski Biznis Centar u saradnji sa Fondacijom „Freedom&Entrepreneurship“. Berza preduzetničkih ideja je mjesto gdje se susrijeću ponuda i tražnja i gdje mladi ljudi mogu dobiti prvu priliku za pokretanje sopstvenog biznisa. Kao Univerzitet koji njeguje preduzetnički duh, UDG organizuje brojne aktivnosti koje studente uče planiranju, razvoju ideja i pokretanju biznisa. Jedna od najuspješnijih je Berza preduzetničkih ideja, koja već osam godina okuplja mlade vizionare, kao i brojne kompanije koje su spremne da tu viziju podrže.

Ove godine bilo je preko 130 prijava, od kojih je 94 ušlo u uži izbor, od čega je odabrano 11 najboljih, koji su imali priliku da svoju biznis ideju prezentuju pred nekim od najuspješnijih kompanija u Crnoj Gori. Ono što ovaj projekat čini posebnim, svakako je i činjenica da na Berzi osim studenata učestvuju i srednjoškolci, a ove godine bilo je čak i osnovaca. Sa druge strane, u redu licitatora i lovaca na ideje našli su se predstavnici kompanija VOLI, Zetagradnja, IRF, 13. Jul Plantaže, Krušo, Čelebić, KD Group Slovenija, Goranović, Fly Montenegro, Glavni grad, Sekretarijat za razvoj preduzetništva, Cungu&Co, ComTrade, Franca, Azmont Investment, Novabanka, Nal International, BB Solar, Komisija za tržište kapitala, Poslovni Logistički centar Morača, Monstat, Nimont, Montenegro Business Alliance, Institut za preduzetništvo i ekonomski razvoj.

Među 11 najboljih našle su se ideje: Treasure Hunt of Montenegro, Češkalica za nepca, Skill d.o.o, Matičnjak, Touristco, Romantični planer, Jastuk protiv hrkanja, CheckBus, Buddy, Arancini-kandirane kore od narandže i Glamping turizam.

Ideja Buddy dobila je najveću ponudu, a ona stiže iz Slovenije, jer projekat nije ograničen samo na prijave iz Crne Gore, već pravo prijave imaju svi studenti i učenici iz Evrope. Organizatori Berze su istakli da je Berza potvrdila svoj međunarodni karakter ove godine, jer su prijavljene ideje stigle iz Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine. „Posebno nas raduju prijave od strane kineskih studenata, sa univerziteta sa kojima UDG ima saradnju, kao i da je Berza već prepoznata među profesorima, a da je studenti vide kao veliku šansu.“

Pored novčanih nagrada za sve, posebnu nagradu su osvojile ideje Treasure Hunt of Montenegro i  Touristco, putovanje za Istanbul na WBAF Take Invest Summit 2019, koju su dodijelili UDG, MEBAN- Crnogorska mreža poslovnih anđela & WBAF High Commissioner for Montenegro. Takođe, student iz Kine, koji je prijavio svoju biznis ideju za ovogodišnju Berzu je dobio specijalnu nagradu od UDG-a i Freedom & Entrepreneurship fondacije.

„Najbitiniji efekat ovog projekta je činjenica da je 70 odsto učesnika Berze odabralo privatan biznis za svoju budućnost. Ponosni smo što iza sebe imamo realizovanih osam Berzi, na kojima je ideje prijavilo više od 500 mladih ljudi, a da je promet na svim berzama uključujući i juče održanu 123.000eura.“

Ova priča ne završava se krajem licitacije. Naime, najboljih 30 ideja biće predstavljeno u osmom izdanju knjige „Knjiga ideja“, kroz koju predstavnici „tražnje“ mogu da ulažu i u ideje koje nisu predstavljene 09. maja.