četvrtak, 5. april 2018.

Proslava Dana studenata na Univerzitetu Donja Gorica

Univerzitet Donja Gorica juče je organizovanjem Dana istraživanja i UDG Maratona proslavio Dan studenata. Pod motivom UČIMO, STVARAMO, DRUŽIMO SE studenti su slušali predavanje nobelovca profesora dr Rajendra K. Pachauri, predstavili svoje istraživačke radove i trčali na petom UDG Maratonu. U saradnji sa MONSTAT-om i agencijom DAMAR, sedmu godinu za redom na Univerzitetu je organizovan Dan istraživanja. Organizovan tradicionalno 04. Aprila, Dan istraživanja okuplja značajan broj naučno-istraživačkih institucija i istraživača iz Crne Gore, koji imaju za cilj da širu javnost i studente upoznaju sa istraživanjima koja se sprovode u Crnoj Gori, njihovom metodologijom, kao i podacima koji već postoje iz tih istraživanja, a koji mogu koristiti prilikom pisanja akademskih i naučnih radova. Dan istraživanja ima za cilj podsticanje kvaliteta i stimulisanje naučno istraživačke djelatnosti, zatim promovisanje istraživanja crnogorskih naučnika, kao i umrežavanje sa regionalnim i međunarodnim inicijativama u oblasti nauke i društva, a prije svega stimulisanje mladih istraživača. Profesori i 10 studenata UDG-a, kao i predstavnici agencija MONSTAT i DAMAR, na dan istraživanja imali su priliku da prezentuju svoje istraživačke radove. Za 3 najbolja studentska istraživačka rada prezentovana na Danu istraživanja, Zavod za statistiku Crne Gore (MONSTAT) obezbijedio je novčane nagrade. Gost Univerziteta Donja Gorica tokom Dana istraživanja bio je i profesor Rajendra K. Pachauri, dobitnik Nobelove nagrade za mir, koji je studentima govorio o problemima klimatskih promjena. Profesor je ukazao na značaj učešća svih nas u rješavanje problema klimatskih promjena i podržao studentske inicijative u tom smjeru. Sport je sastavni dio studiranja na Univerzitetu Donja Gorica, pa se Dan studenata proslavlja i UDG Maratonom, koji je dio Sportske Olimpijade. Na Maratonu, osim velikog broja studenata, svake godine učestvuju i profesori, saradnici i zaposleni UDG-a. Za one najbolje obezbijeđene su vrijedne nagrade.