Obavještenja
Održana druga radionica projekta STECCI: Inovativni pristupi očuvanju kulturne baštine
Održana je druga radionica u okviru projekta STECCI - Stone Monument Ensembles and Climate Change Impact, u oviru radnog paketa „Community-based impact strategies for sustainable stecci ecosystem” (WP5). Radionica je održana u periodu od 29. do 31. oktobra 2024. godine. Tokom radionice istraživači sa Univerziteta Donja Gorica i Centra za socijalne inovacije (Zentrum fur Soziale Innovation - ZSI) organizovali su tri inovativne aktivnosti: Mission to Mars, Mapping Walk i Storytelling, kroz koje su učesnici/e istraživali nove načine očuvanja, promocije i održive valorizacije stećaka, sa posebnim fokusom na interdisciplinarnu saradnju i uključivanje lokalne zajednice.
Prva aktivnost, Mission to Mars, spojila je kulturno nasljeđe sa istraživanjem svemira, omogućavajući studentima/kinjama iz različitih oblasti da kroz kreativnost i timski rad razvijaju nove narative o očuvanju stećaka. Predstavljanje stećaka u kontekstu istraživanja Marsa otvorilo je nove perspektive, inspirišući učesnike/ce da razmišljaju o njihovom očuvanju i promociji na inovativan način. Razmjena ideja i iskustava pokazala je kako interdisciplinarni pristupi mogu motivisati mlade i doprinijeti širenju svijesti o značaju kulturnog nasljeđa.
Druga aktivnost, Mapping Walk, fokusirala se na mapiranje nekropole Žugića Bare na Žabljaku, okupljajući studente/kinje, predstavnike/ce lokalne zajednice, istraživače, predstavnike/ce akademske zajednice i lokalne institucije. Zajedničkim snagama identifikovani su ključni izazovi, poput ekološke degradacije i pristupačnosti, ali i razrađena inovativna rješenja za očuvanje i promociju nekropole. Uključenost lokalne zajednice dala je poseban doprinos diskusijama, obezbjeđujući autentične uvide i predloge za održivu integraciju nekropole u turistički i kulturni razvoj regiona.
Treća aktivnost, Storytelling, kroz seriju intervjua sa stručnjacima i lokalnim liderima, istakla je značaj stećaka i osvijetlila ključne izazove za njihovo očuvanje. Vanja Krgovic-Šaranović, predstavnica lokalne zajednice, naglasila je važnost aktivnog uključivanja lokalnog stanovništva u očuvanje stećaka, dok su Dušan Medin, predstavnik akademske zajednice, i Goran Pajović, arheolog, ukazali na hitnost restauracije i zaštite stećaka od posljedica klimatskih promjena. Ovi razgovori su pokazali kako zajednički rad akademske zajednice, stručnjaka i lokalnih aktera može donijeti održive strategije za očuvanje stećaka.
Ova radionica potvrdila je značaj inovativnih metoda i multidisciplinarnih pristupa u očuvanju kulturnog nasljeđa. Stećci nijesu samo simboli prošlosti, već mostovi koji povezuju generacije kroz priče i zajedničke vrijednosti. Angažovanje mladih, uključivanje lokalne zajednice i otvaranje novih narativa o stećcima pružaju priliku da se ova kulturna baština ne samo očuva, već i na kreativan način predstavi budućim generacijama.