petak, 1. jul 2016.

Naučna konferencija „Balkanska komparativna studija izbora: Uticaj personalnog glasanja na unutarpar

Međunarodna naučna konferencija pod nazivom „Balkanska komparativna studija izbora: Uticaj personalnog glasanja na unutarpartijsku demokratiju“, u organizaciji Centra za monitoring i istraživanje CeMI, biće održana od 1 – 2. jula 2016. godine na Univerzitetu Donja Gorica. Na konferenciji će učestvovati regionalni i međunarodni stručnjaci iz oblasti izbora i izbornih sistema.

Na konferenciji će, osim stručnih radova učesnika na temu reforme izbornog zakonodavstva i unutarpartijske demokratije u zemljama Zapadnog Balkana, biti predstavljeni i proizvodi ovog projekta: nacionalne i binarne studije za Crnu Goru, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo. Studije predstavljaju detaljnu analizu institucionalnog i zakonodavnog okvira, te praksi koje definišu političke prilike zemljama Zapadnog Balkana, kao i komparativnu analizu efekata izbornih sistema na unutarpartijsku dinamiku u ovim zemljama. Učešće na događaju su potvrdili međunarodni eksperti u oblasti izbornih i partijskih sistema: prof. dr Michael March (Trinity College u Dablinu), prof. dr Goran Čular (Fakultet političkih znanosti, Univerzitet u Zagrebu), Heiko Giebler, Åsa Bengtsson (Abo Akademija u Finskoj) i Ioannis Andreadis (Aristotle Univerzitet u Solunu), te regionalni i domaći eksperti.

Događaj predstavlja dio šireg međunarodnog naučno-istraživačkog projekta Balkanska komparativna studija izbora: uticaj personalnog glasa na unutarpartijsku demokratiju, koji se realizuje u okviru Regionalnog programa za promociju istraživanja na Zapadnom Balkanu, podržanog od strane Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Ovaj projekat se sporovodi u zemljama Zapadnog Balkana, u partnerstvu sa Fakultetom političkih nauka Univerziteta u Beogradu, NVO KIPRED sa Kosova, te grupom eksperata iz Bosne i Hercegovine, a uz mentorstvo međunarodnog tima stručnjaka.