srijeda, 24. oktobar 2018.

Izložba radova Uroša Toškovića

U četvrtak 08.11.2018. u galeriji Univerziteta Donja Gorica, biće održana izložba radova istaknutog umjetnika, Uroša Toškovića. Izložba će biti otvorena u 19h, a u opširnijoj verziji novosti se može pronaći najava za istu.

UROŠ TOŠKOVIĆ

KAMENA LOGIKA ŽIVLJENJA

U beskrajnim poljima dječačke mašte kamen je bio jedini  most između neba i zemlje.

Borba za opstanak iscrtavala je čeonu kost namjere da se izađe i da se oslobodi stega rođenjem zatečene  bijede.

I krenuo je tragom linije oštrog i razglavljenog druma.  Istom onom linijom iz koje će poteći njegova negostoljubiva kreativnost,  koja će pedesetih godina 20. vijeka, autentičnom jednostavnošću fascinirati Pariz. 3

Linija bijega vodila je preko Umjetničke škole na Cetinju i Herceg Novog do Akademije  likovne umjetnosti u Beogradu, koju završava u klasi profesora Marka Čelebonovića, 1956.

BIO JE TO BIJEG,

a nije ga niko ni tražio, nikome ni nije falio…

Nije falio prostoru iz kojeg je dolazio, ali je nedostajao  prostoru u kojem je trebalo da se pojavi.

I pojavio se!

To se dogodilo daleko od rodne grude i Crne Gore.

Međutim, uprkos svim nedaćama, Uroš, po njegovim riječima,  zahvalnost duguje samo i isključivo Crnoj Gori:

“Ne zahvaljujem nikom svom, zahvaljujem samo Crnoj Gori, njenoj golotinji i bijedi.

Potrebna je žrtva za dobre stvari. Možda sam gad, ali žrtva je neophodna!

Crtežom sam iscrtao bijeg. Crtežom produžujem život.

Pijem kišnicu. Jedem zemlju!

Milun Lutovac