petak, 6. septembar 2024.

Aktivnost u okviru Horizont EU projekta STEĆCI

U okviru projekta "STECCI," tim iz Heritage Malta, zajedno sa predstavnicima Univerziteta Donja Gorica, realizovao je značajnu terensku aktivnost na Žabljaku u periodu od 6. do 10. avgusta 2024. godine. Aktivnost je sprovedena u skladu sa zadatkom 4.2 (Task 4.2) iz Radnog paketa 4 (WP 4) projekta, koji se fokusira na digitalizaciju kulturne baštine kroz napredne tehnološke metode.

Terenski radovi su se odvijali na području Žugića Bare i pored Ribljeg jezera na Žabljaku, gdje su istraživački timovi izveli niz snimanja i fotografisanja stećaka. Tim iz Heritage Malta, u sastavu Jacob Saliba, Francesco Vello i Aaron Cole, zajedno sa Aleksandrom Gogić i Vedranom Peanom sa Univerziteta Donja Gorica, koristio je napredne metode digitalizacije kako bi stvorio precizne i visokokvalitetne digitalne modele lokaliteta i artefakata.

Zadatak 4.2 (Task 4.2) Radnog paketa 4 (WP 4) obuhvata  sljedeće ključne aktivnosti:

• Aerialna fotogrametrija: Ova tehnika je korišćena za kreiranje georeferenciranog 3D modela cjelokupnog lokaliteta. Aerialna fotogrametrija omogućava detaljno snimanje terena iz vazduha, pružajući precizan prikaz lokaliteta i omogućavajući bolje razumijevanje njegovih karakteristika. Ovaj 3D model će služiti kao osnova za dalju analizu i istraživanje, omogućavajući da se pojedinačni artefakti koriste kao referentne tačke;
  • 3D skeniranje artefakata: U okviru ove aktivnosti, tim je koristio različite metode 3D skeniranja, uključujući fotogrametriju i LiDAR tehnologiju, kako bi detaljno zabilježio artefakte na svakom lokalitetu. Ova metoda omogućava stvaranje veoma preciznih digitalnih replika artefakata, koje će biti dostupne za dalja istraživanja i analize. Takođe, razvijanje unaprijed  definisane metodologije za odabir i skeniranje artefakata predstavlja jedan od važnih ishoda projekta.

Svi prikupljeni podaci biće obrađeni u post-procesnoj fazi u laboratorijama Heritage Malta, gdje će se razvijati digitalni 3D modeli lokaliteta i artefakata. Ovi modeli će biti dostupni online putem projektne platforme, što će omogućiti širokoj javnosti, istraživačima i stručnjacima da istraže i prouče digitalizovane podatke.

Glavni repozitorijum za individualne artefakte biće platforma za 3D publikovanje Sketchfab, koja nudi idealne uslove za hostovanje ovakvih vrsta podataka. Dostupnost digitalnih modela na ovoj platformi će omogućiti globalni pristup i podstaknuti dalje istraživanje i promociju kulturne baštine Balkana.

Ova aktivnost predstavlja važan korak u ostvarivanju ciljeva projekta "STECCI," fokusirajući se na očuvanje, istraživanje i promociju kulturne baštine kroz inovativne digitalne tehnologije.

Link za video